Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

Zotero'yu Firefox Eklentisi Olarak Nasıl Kurarım

Zotero'nun Firefox eklentisini kurmak için, Firefox'u kullanarak Zotero.org sayfasına gidip kırmızı “Download Now” düğmesine basınız. Sonra “Zotero for Firefox” başlığı altındaki “Zotero 3.0 for Firefox” bağlantısına tıklayın. Eğer sarı bir bantta veya küçük bir pencere içinde “Firefox bu sitenin (www.zotero.org) bilgisayarınıza yazılım kurmasını engelledi.” yazısını görürseniz, “İzin ver” düğmesine basınız. Ardından çıkacak pencerede “Şimdi kur” düğmesinin çıkmasını bekleyiniz, ve bu düğmeye basınız. Kurulum tamamlanması için Firefox'u yeniden başlatınız. Zotero logosu () Firefox'un sağ alt köşesinde, Durum Çubuğunuzda görülecektir.

Kurulum Videosu

Harvard Kennedy School Kütüphane'sinden İngilizce bir video.

Güncelleme

Firefox, kurulmuş olan eklentilere (ör., Zotero'ya) güncellemeler olup olmadığını sıklıkla denetlemektedir. Kullanıcılar kendileri de Firefox'un “Eklenti Yöneticisi”ni kullanrak güncellemeyi şu şekilde yapabilirler: “Araçlar” menüsü → “Eklentiler” → çark ikonu → “Güncellemeleri denetle”.

Dikkat: Zotero 1.0'den 2.1'ye güncellerken özel koşulların göze alınması gerekmektedir.

Kurulum Sorunlarının Çözümü

Zotero'yu kurduğunuz halde Firefox'da Zotero ikonunu göremiyorsanız, No Status Bar Icon sayfasını ziyaret ediniz.

Kurulum sırasında bir hatayla karşılaşıyorsanız, Zotero'yu kurmak için aşağıdaki talimatları izleyiniz:

  1. Firefox yeniden başlatınız, ve tekrar deneyiniz.
  2. “Zotero for Firefox” bağlantısına sağ tıklayınız ve Zotero XPI dosyasını (ör., “zotero-3.0.3.xpi”) bilgisayarınıza indiriniz. Bu dosyayı bilgisayarınıza kurmak için, dosyayı herhangi bir Firefox penceresinin içine sürükleyiniz.
  3. Zotero XPI dosyasını başka bir tarayıcı (ör., Chrome, Safari vela Internet Explorer) ile indiriniz. Bu işe yaramazsa, bu dosyayı başka bir iletişim ağı—örneğin başka biri aracıığıyla—indiriniz ve kendinize e-posta olarak gönderiniz veya gönderttiriniz. Ardından, dosyayı herhangi bir Firefox penceresinin içine sürükleyerek kurunuz.
  4. Bilgisayarınızı yeniden başlatınız, ve tekrar deneyiniz.
  5. Zotero, zotero.org yerine Mozilla'nın Firefox Eklentiler sayfasından da kurulabilir, ancak bunun önemli bir dezavantajı olabilir: Her eklenti sürümü Moziila tarafından denetlendiği için, Zotero güncellemelrinin Mozilla sayfalarında görünmesi bir süre alabilmekte, ve bu sizi Zotero'nun son güncellemesinden mahrum bırakabilmektedir. İletişim ağınızdaki bir sorun kurulumu engelliyor olsa dahi, tanıdığınız birinin başka bir ağ ile gerekli dosyayı indirip size göndermesi tercih edilmelidir.

Mozilla web sayfasında, error -203 and error -228 gibi hatalar için açıklamalar bulunmaktadır.

tr/installation.txt · Last modified: 2017/11/12 19:53 (external edit)