Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

Kurulum Yönergeleri

Zotero'yu Nereden İndirebilirim

Zotero'yu Zotero İndirme Sayfasından indirebilirsiniz. Web tarayıcınız için bir bağlayıcı (connector) kurmayı unutmayın.

Zotero'yu Nasıl Kurarım

Mac

İndirdiğiniz .dmg dosyasını ve Zotero'yu Applications klasörüne sürükleyiniz. Zotero'yu Spotlight, Launchpad ya da Applications klasöründen çalıştırabilirsiniz ve herhangi bir program gibi Dock'unuza ekleyebilirsiniz.

Windows

İndirdiğiniz kurulum programını yürütünüz.

Linux

Tar dosyasını indiriniz, içeriklerini dışarı aktarınız ve o dizindeki zotero adlı dosyayı yürütünüz.

Tar arşivi, Ubuntu için bir .desktop dosyası içermektedir. Bu dosya Zotero'yu launcher'a eklemek için kullanılabilir. Dışarı aktarılmış arşiv dizinini istediğiniz bir yere (ör. /opt/zotero) taşıyınız, terminalden set_launcher_icon betiğini yürüterek .desktop dosyasını bu yeni yere göre güncelleyiniz ve zotero.desktop dosyasını ~/.local/share/applications/ konumuna yumuşak linkleyiniz (ör. ln -s /opt/zotero/zotero.desktop ~/.local/share/applications/zotero.desktop). Zotero, ya launcher'ınızda gözükecektir ya da 'Show Applications' ikonunuza bastığınızdaki uygulama listenizde olacaktır. Zotero'yu bu listeden launcher'ınıza sürükleyebilirsiniz.

Linux kullanıcıları, tar arşivi yerine kendi dağıtımlarına spesifik bir paket kullanmak isteyebilirler. Benzeri paketler üçüncü şahıslar tarafından yaratılmaktadırlar. Zotero yalnızca resmi tar arşivine destek sağlayabilmektedir.

Zotero'yu bir Chromebook'ta kurmak için, Installing on a Chromebook sayfasına bakınız.

Güncelleme

Zotero kendisini otomatik olarak günceller. Yardım menüsünden ”Güncellemeleri Denetle” seçeneği ile güncellemeleri kendiniz de denetleyebilirsiniz. Yeni bir Zotero versiyonunu daha önceden kurulmuş bir versiyonun üzerine kendiniz de kurabilirsiniz: Bu hiçbir verinizin kaybolmasına neden olmayacaktır.

Eğer hala Zotero 4.0'ı kullanıyor ve uygulamanızı Zotero 5.0'a güncellemek istiyorsanız, Zotero 5.0'ı ve yeni Firefox için Zotero Bağlayıcınızı, İndirme Sayfasından kurmanız gerekmektedir. Yeni Zotero 5.0 hakkında daha çok bilgi için A Unified Zotero Experience (Birleştirilmiş bir Zotero Deneyimi) blog sayfasına bakınız.

tr/installation.txt · Last modified: 2020/09/03 03:50 by enozkan2