Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

پشتیبان گیری و بازیابی کتابخانه

ما اکیداً توصیه می‌کنیم که به صورت دوره‌ای از کتابخانه‌تان نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. به‌هنگام‌سازی جایگزین مناسبی برای پشتیبان گیری نیست زیرا سرور زوترو تنها آخرین نسخه‌ی کنابخانه‌تان را در خود نگه می‌دارد. ضمن اینکه تنها یکبار به‌هنگام‌سازی (خودکار) کافیست تا نسخه‌ی موجود در سرور عوض شود.

تعیین محل کتابخانه

کتابخانه‌ی شما به طور پیش‌فرض در دایرکتوری زوترو در داخل یکی از پروفایلهای فایرفاکس (نسخه‌ی فایرفاکس زوترو) یا زوترو (نسخه‌ی مستقل زوترو) نگهداری می‌شود. اگر پیش از نصب نسخه‌ی مستقل زوترو، افزونه‌ی فایرفاکس زوترو را نصب کرده باشید، هنگام نصب از شما پرسیده می‌شود که آیا مایلید نسخه‌ی مستقل زوترو از همان کتابخانه‌ی نسخه‌ی فایرفاکس استفاده کند یا خیر (در صورتی که ابتدا نسخه‌ی مستقل را نصب کرده باشید عکس این مطلب صادق است).

ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای یافتن دایرکتوری داده‌های زوترو، کلیک بر روی دکمه‌ی
“Show Data Directory”
در برگه‌ی
Advanced
از زیرمجموعه‌ی تنظیمات زوترو است.

محل‌های پیش‌فرض

در صورتی که از قسمت تنظیمات زوترو، برگه‌ی
Advanced
دایرکتوری دلخواهی را انتخاب نکرده باشید، داده‌های زوترو بسته به نوع سیستم عاملی که استفاده می‌کنید در دایرکتوری‌های زیر ذخیره می‌شوند و ممکن است در برخی سیستمها به طور پیش‌فرض به صورت پنهان باشند.

دکمه‌ی
“Show Data Directory”
همواره محل دایرکتوری‌ای را که هم‌اکنون از آن استفاده می‌شود نشان می‌دهد. اگر به هر دلیل نمی‌توانید به تنظیمات زوترو دست یابید، رایانه را برای یافتن فایلی با نام
'zotero.sqlite'
جستجو کنید.

نسخه‌ی فایرفاکس زوترو

OS X
/Users/<username>/Library/Application Support/Firefox/Profiles/<randomstring>/zotero
Windows 7/Vista
C:\Users\<User Name>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<randomstring>\zotero
Windows XP/2000
C:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\<randomstring>\zotero
Linux (most distributions)
~/.mozilla/firefox/Profiles/<randomstring>/zotero

نسخه‌ی مستقل زوترو

OS X
/Users/<username>/Library/Application Support/Zotero/Profiles/<randomstring>/zotero
Windows 7/Vista
C:\Users\<User Name>\AppData\Roaming\Zotero\Profiles\<randomstring>\zotero
Windows XP/2000
C:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Zotero\Profiles\<randomstring>\zotero
Linux (most distributions)
~/.zotero/Profiles/<randomstring>/zotero

محتویات کتابخانه

مهمترین فایل در دایرکتوری
'zotero'
فایل
zotero.sqlite
است که حاوی بسیاری از داده‌ها شامل ابرداده‌ها، یادداشت‌ها، برچسب‌ها و … است. این دایرکتوری همچنین حاوی یک پوشه به نام
'storage'
است که همه‌ی فایلهای ضمیمه شامل فایلهای پی‌دی‌اف ، تصاویر صفحات وب آفلاین، فایلهای صوتی و هر نوع فایل دیگری که به کتابخانه‌ی شما افزوده شده می‌باشد. (توجه کنید که فایلهایی که میان آنها پیوندی برقرار شده‌است در این پوشه کپی نمی‌شوند).

دایرکتوری
'zotero'
شما احتمالاً حاوی چندین فایل دیگر نیز هست. از جمله
zotero.sqlite.bak
یک نسخه‌ی پشتیبان خودکار از
zotero.sqlite
که هنگامی که فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را می‌بندید در صورتی که در ۱۲ ساعت گذشته فایل
zotero.sqlite.bak
به‌روز رسانی نشده باشد به طور خودکار ذخیره می‌شود
و فایلهای
zotero.sqlite.[number].bak
که نسخه‌های پشتیبان از فایل
zotero.sqlite
هستند که به طور خودکار در مواقع خاصی از به‌روز رسانی زوترو ایجاد می‌شوند.

توجه: پیش از کپی کردن، حذف یا انتقال هر یک از این فایلها از بسته بودن پنجره‌های فایرفاکس و نسخه‌ی مستقل زوترو اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت ممکن است داده‌های شما آسیب ببینند.

پشتیبان گیری از کتابخانه‌ی زوترو

پیشنهاد ما برای پشتیبان گیری از کتابخانه استفاده از یک ابزار مخصوص پشتیبان گیری است که بتواند از کل هارد دیسک رایانه‌تان یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کند. بیشتر سیستمهای عامل جدید دارای چنین ابزاری هستند. (مثلاً
Time Machine
در سیستم عامل مک).

اگر تنها می‌خواهید از کتابخانه‌ی زوترو نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید ابتدا محل کتابخانه‌ی زوترو را تعیین کرده، فایرفاکس یا نرم افزار مستقل زوترو را ببندید. آنگاه دایرکتوری داده‌های زوترو
Data Directory
را در محل مورد نظرتان و ترجیحاً بر روی یک دستگاه دیگر کپی کنید (کل دایرکتوری شامل
'storage'
و بقیه پوشه‌های زیر مجموعه را کپی کنید). از آنجا که همه‌ی داده‌های مهم در دایرکتوری داده‌های زوترو ذخیره می‌شود بهتر است به صورت دوره‌ای از آن نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

توجه - به‌هنگام‌سازی: به‌هنگام‌سازی روشی جایگزین برای پشتیبان گیری نیست. مثلاً اگر شما تصادفاً اقلامی را از کتابخانه‌تان حذف کنید و سپس کتابخانه را به‌هنگام کنید، نمی‌توانید آن اقلام را از سرور زوترو بازیابی کنید.

توجه - ورود/صدور: زوترو به شما امکان می‌دهد تا بتوانید کتابخانه‌تان را با فرمت
RDF
صادر کنید. امااستفاده از این فرمت برای ورود و صدور کتابخانه ممکن است نسخه‌ی دقیقاً مشابهی با کتابخانه‌تان به شما ندهد و بنابراین برای پشتیبان گیری توصیه نمی‌شود.

برای دیدن راهنمای قدم به قدم پشتیبان گیری این راهنما را که توسط کتابخانه‌ی دانشگاه نورث وسترن تهیه شده است ببینید.

بازیابی کتابخانه‌ی زوترو از یک نسخه‌ی پشتیبان

با استفاده از نسخه‌های پشتیبان دستی و خودکار و داده‌های به‌هنگام شده اغلب می‌توان کتابخانه‌ی از دست رفته یا داده‌هایی را که به صورت اتفاقی حذف شده‌اند را بازیابی کرد.

پیش از آنکه جلوتر برویم مطمئن شوید که زوترو در مکان درستی به دنبال داده‌های شما می‌گردد.

بازیابی کتابخانه با استفاده از به‌هنگام‌سازی

اگر شما قبلاً از امکانات به‌هنگام‌سازی زوترو استفاده می‌کردید و اکنون بر روی رایانه‌تان یک کتابخانه‌ی خالی دارید می‌توانید به سادگی با به‌هنگام کردن رایانه‌تان با سرور زوترو اطلاعات خود را بازیابی کنید. پس از آنکه مطمئن شدید کتابخانه‌تان بر روی
zotero.org
وجود دارد، در برگه‌ی به‌هنگام‌سازی که زیرمجموعه‌ی بخش تنظیمات زوترو است (نسخه‌ی فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل)، شناسه‌ی کاربری و گذرواژه‌ی خود را وارد کنید و در نوار ابزار زوترو دکمه‌ی به‌هنگام‌سازی را بزنید. (زوترو تنها حذف کردنهای صریح را به‌هنگام می‌کند. بنابراین به هنگام کردن یک کتابخانه‌ی خالی، داده‌های موجود در سرور را از بین نمی‌برد. مگر آنکه شما اقلامی را به صورت دستی پاک کنید.)

اگر بر روی رایانه‌ی خود یک کتابخانه‌ی محلی دارید و می‌خواهید نسخه‌ی موجود در سرور را جایگزین آن کنید پیش از به‌هنگام‌سازی ابتدا زوترو را ببندید و دایرکتوری داده‌های زوترو را پاک کنید.

بازیابی کتابخانه با استفاده از یک نسخه‌ی پشتیبان

اگر از امکانات به‌هنگام‌سازی زوترو استفاده نکرده‌اید (یا آنکه استفاده کرده‌اید اما نمی‌خواهیدبه طور کامل مراحل به‌هنگام‌سازی را انجام دهید) و یک نسخه‌ی پشتیبان از دایرکتوری داده‌های زوترو در اختیار دارید، می‌توانید محتویات این دایرکتوری را از نسخه‌ی پشتیبان کپی کرده و در دایرکتوری جاری جایگزین کنید.

برگه‌ی
Advanced
را از تنظیمات زوترو باز کنید و بر روی
“Show Data Directory”
کلیک کنید. با این کار باید دایرکتوری حاوی فایل
zotero.sqlite
و احتمالاً یک زیر پوشه با نام
'storage'
نمایش داده شود. ابتدا فایرفاکس و یا نسخه‌ی مستقل زوترو را ببندید و سپس فایل
zotero.sqlite
و پوشه‌ی
'storage'
را به یک پوشه‌ی موقت بر روی دسکتاپ منتقل کنید. آنگاه فایل
zotero.sqlite
و پوشه‌ی
'storage'
را از نسخه‌ی پشتیبان خود کپی (و نه جابجا) کرده و در دایرکتوری داده‌های جاری قرار دهید. حال اگر فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را باز کنید باید بتوانید کتابخانه‌ی بازیابی شده‌ی خود را ببینید.

در صورتی که با موفقیت توانستید کتابخانه‌ی خود را بازیابی کنید می‌توانید با خیال راحت پوشه‌ی موقت را پاک کنید.

توجه کنید اگر از امکانات به‌هنگام‌سازی استفاده می‌کنید هر گونه تغییر در کتابخانه‌ی شما که از زمان پشتیبان گیری صورت گرفته باشد و در نتیجه با سرور زوترو به‌هنگام شده باشد در اولین به‌هنگام‌سازی پس از بازیابی، بر روی داده‌های بازیابی شده‌ی شما اعمال خواهد شد.

بازیابی کتابخانه‌ی زوترو از یک نسخه‌ی پشتیبان و بازنگاری تغییرات به‌هنگام شده

اگر شما یا شخص دیگری باعث تغییرات ناخواسته‌ای بر روی کتابخانه‌ی شما شده باشد و آن تغییرات با سرور زوترو به‌هنگام شده باشد می‌توانید با استفاده از یک نسخه‌ی پشتیبان محلی از دایرکتوری داده‌های زوترو، داده‌های خود را بازگردانید.

نخست در محیط نرم‌افزار زوترو و در قسمت تنظیمات زوترو، برگه‌ی
Sync
به‌هنگام‌سازی خودکار را غیرفعال کنید. سپس در قسمت تنطیمات برگه‌ی
Advanced
را باز کرده و بر روی
“Show Data Directory”
کلیک کنید. با این کار باید دایرکتوری حاوی فایل
zotero.sqlite
و احتمالاً یک زیر پوشه با نام
'storage'
نمایش داده شود. ابتدا فایرفاکس و یا نسخه‌ی مستقل زوترو را ببندید و سپس فایل
zotero.sqlite
و پوشه‌ی
'storage'
را به یک پوشه‌ی موقت بر روی دسکتاپ منتقل کنید. آنگاه فایل
zotero.sqlite
و پوشه‌ی
'storage'
را از نسخه‌ی پشتیبان خود کپی (و نه جابجا) کرده و در دایرکتوری داده‌های جاری قرار دهید. حال اگر فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را باز کنید باید بتوانید کتابخانه‌ی بازیابی شده‌ی خود را ببینید.

حال اگر به‌هنگام‌سازی را فعال کنید، نسخه‌های موجود در سرور جایگزین نسخه‌های موجود در رایانه‌تان می‌شوند. برای آنکه بتوانید نسخه‌ی موجود در رایانه را در سرور کپی کنید می‌توانید تنظیمات بازنشانی به‌هنگام‌سازی را ببینید. اگر کتابخانه‌ی شما یک کتابخانه‌ی گروهی است بازیابی اطلاعات به سرور زوترو هیچ اثری نخواهد داشت و شما باید از همه‌ی اقلام یک نسخه‌ی کپی تهیه کنید. برای این کار می‌توانید اقلام را با فرمت
RDF
صادر کنید و یا اینکه ابتدا آنها را به یک کتابخانه‌ی شخصی وارد کرده و سپس آنها را به داخل کتابخانه‌ی گروه بکشید. در این صورت اگر شما کتابخانه‌تان را با سرور زوترو به‌هنگام کنید هنوز هم آخرین نسخه‌ی موجود در سرور به کتابخانه‌ی رایانه‌تان اعمال می‌شود اما داده‌های جدیدی که به کتابخانه افزوده‌اید در کتابخانه باقی می‌مانند و در به‌هنگام‌سازی به سرور زوترو منتقل می‌شوند.

هنگامی که بازیابی داده‌ها را با موفقیت انجام دادید می‌توانید به‌هنگام‌سازی خودکار را از نو فعال کرده و پوشه‌ی موقتی روی دسکتاپ را پاک کنید.

بازیابی از آخرین نسخه‌ی پشتیبان‌گیری خودکار

اگر هنگام استفاده از زوترو مرتکب یک اشتباه بزرگ شدید —مثلاً به طور اتفاقی تعداد زیادی از اقلام را پاک کردید— می‌توانید داده‌های خود را از آخرین نسخه‌ی پشتیبان‌گیری خودکار بازیابی کنید.

اگر از به‌هنگام‌سازی استفاده می‌کنید اما به‌هنگام‌سازی خودکار را فعال نکرده‌اید ابتدا کتابخانه‌ی آنلاین خود را بر روی
zotero.org
برای اطمینان از صحیح بودن داده‌ها بررسی کنید. اگر داده‌هایتان صحیح است می‌توانید با استفاده از تنظیمات بازنشانی به‌هنگام‌سازی داده‌ها را از سرور زوترو به رایانه‌تان منتقل کنید.

اگر از به‌هنگام‌سازی استفاده نکرده‌اید یا آنکه داده‌ی جدید از قبل با سرور به‌هنگام شده است گامهای زیر را طی کنید:

  1. نخست، هنگام پشتیبان‌گیری خودکار، از باز بودن پنجره‌ی فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو مطمئن شوید.
  2. اگر از امکانات به‌هنگام‌سازی استفاده می‌کنید، در پنجره‌ی تنظیمات زوترو، برگه‌ی به‌هنگام‌سازی، ویژگی به‌هنگام‌سازی خودکار را موقتاً غیر فعال کنید.
  3. محل کتابخانه‌تان را مشخص کنید و یک نسخه‌ی کپی از فایل

zotero.sqlite.bak
تهیه کرده و نام آن را به
zotero.sqlite.new
تغییر دهید.

  1. در صورت تمایل می‌توانید در زوترو اقلامی را که از زمان آخرین بار استفاده از نرم‌افزار به کتابخانه افزوده‌اید انتخاب کرده (استفاده از امکانات جستجوی ذخیره شده می‌تواند مفید باشد)، سپس بر روی اقلام انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه‌ی

“Export Selected Items…“
را انتخاب کنید و آنها را با فرمت
Zotero RDF
صادر نمائید.

  1. پنجره‌ی فایرفاکس/نسخه‌ی مستقل زوترو را ببندید. در دایرکتوری داده‌ها نام فایل

zotero.sqlite
را به
zotero.sqlite.old
و نام فایل
zotero.sqlite.new
را به
zotero.sqlite
تغییر داده و دوباره پنجره‌ی فایرفاکس/نسخه‌ی مستقل زوترو را باز کنید. اکنون باید بتوانید نسخه‌ی پشتیبان کتابخانه‌ی خود را ببینید.

  1. اگر از قبلاً از به‌هنگام‌سازی استفاده می‌کردید، اگر اکنون به‌هنگام‌سازی را فعال کنید، نسخه‌های موجود در سرور جایگزین نسخه‌های موجود در رایانه‌تان می‌شوند. برای آنکه بتوانید نسخه‌ی موجود در رایانه را در سرور کپی کنید می‌توانید تنظیمات بازنشانی به‌هنگام‌سازی را ببینید. اگر کتابخانه‌ی شما یک کتابخانه‌ی گروهی است بازیابی اطلاعات به سرور زوترو هیچ اثری نخواهد داشت و شما باید از همه‌ی اقلام یک نسخه‌ی کپی تهیه کنید. برای این کار می‌توانید اقلام را با فرمت

RDF
صادر کنید و یا اینکه ابتدا آنها را به یک کتابخانه‌ی شخصی وارد کرده و سپس آنها را به داخل کتابخانه‌ی گروه بکشید.

  1. در نهایت اگر اقلامی را پیش از بازیابی داده‌ها با فرمت

RDF
صادر کرده‌اید، آنها را برای بازیابی وارد نرم‌افزار زوترو کنید.

اگرنتایج بازیابی داده‌ها از نظر شما قابل قبول است می‌توانید فایل
zotero.sqlite.old
را پاک کنید.

بازیابی کتابخانه از آخرین نسخه‌ی پشتیبان به‌روز رسانی شده

هنگامی که نسخه‌های خاصی (معمولاً نسخه‌های ماژور) از زوترو را نصب می‌کنید، با پیغام به‌روز رسانی پایگاه داده مواجه خواهید شد. اگر می‌خواهید به نسخه‌ی قبلی پایگاه داده‌تان بازگردید باید پایگاه داده‌ی پیشین را به صورت دستی جایگزین نسخه‌ی پشتیبان خودکاری نمائید که زوترو هنگام به‌روز رسانی آن را ایجاد کرده است. معمولاً این فایل در دایرکتوری داده‌های زوترو قرار دارد و نام آن به صورت
“zotero.sqlite.[num].bak”
و دارای بزرگترین عدد است.

بهتر است پیش از انجام هر گونه تغییری، ابتدا یک نسخه‌ی پشتیبان از کل دایرکتوری داده‌های زوترو تهیه کنید.

اگر قبلاً داده‌های خود را با سرور زوترو به‌هنگام کرده‌اید، بازگشت به نسخه‌ی قبلی به راحتی میسر است: ابتدا نسخه‌ی پیشین را نصب کرده، فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را ببندید. سپس فایل
“zotero.sqlite”
را که در دایرکتوری داده‌های زوترو قرار دارد با فایل
“zotero.sqlite.[highest-number].bak”
جایگزین کرده و فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را مجدداً اجرا کنید. (دقت کنید که اگر بخواهید یک پایگاه داده‌ی به‌روز شده را با نسخه‌های قبلی زوترو باز کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد. فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را بسته و فایل
SQLite
را جایگزین کنید.) در این صورت زوترو داده‌ها را از سرور دریافت کرده و هر تغییری را که آخرین بار هنگام استفاده از نسخه‌ی قدیمی اعمال شده باشد بر می‌گرداند.

اگر قبلاً از به‌هنگام‌سازی استفاده نمی‌کردید می‌توانید اقلامی را که از زمان به‌روز رسانی به کتابخانه افزوده شده‌اند انتخاب کرده، آنها را با فرمت
RDF
صادر کنید و سپس به یک نسخه‌ی قدیمی‌تر زوترو وارد نمائید. برای یافتن اقلام جدید می‌توانید اقلام را بر اساس تاریخ افزوده شدن به کتابخانه مرتب کنید.

لطفاً به یاد داشته باشید که اسناد نرم‌افزارهای واژه‌پردازی که با نسخه‌های جدیدتر زوترو کار می‌کنند اغلب با نسخه‌های قدیمی‌تر قابل استفاده نیستند.

اشکال زدائی مسائل مرتبط با داده‌های زوترو

اقلام من کجا رفته‌اند؟

در موارد نادر، پس از به‌روز رسانی یا بازیابی سیستم، کاربران با یک کتابخانه‌ی خالی روبرو می‌شوند. اگر این اتفاق برای شما افتاد لازم نیست نگران باشید. در این موارد معمولاً زوترو در جای نادرستی به دنبال داده‌های شما می‌گردد. شما باید مطمئن شوید که زوترو محل درستی را به دنبال فایلهای شما می‌گردد.

اگر از نسخه‌ی فایرفاکس زوترو استفاده می‌کنید، ممکن است مشکل خالی بودن کتابخانه مربوط به ناسازگاری در افزونه‌های فایرفاکس باشد. بنابراین اگر مطمئن هستید که زوترو در جای درستی به دنبال داده‌های شما می‌گردد، فهرست افزونه‌های ناسازگار را ببینید و همه‌ی آنها را غیرفعال کنید.

۱. (نسخه‌ی فایرفاکس زوترو) مطمئن شوید که در پروفایل صحیحی از فایرفاکس هستید

فایرفاکس به ندرت و به هنگام به‌روز رسانی، یک پروفایل جدید می‌سازد. (اگر متوجه شدید که چوب‌الف‌ها و تاریخچه‌ی مرورگر وب تغییر کرده یا ناپدید شده‌اند احتمالاً این اتفاق رخ داده است) در این صورت می‌توانید با استفاده از مدیر پروفایل فایرفاکس مطمئن شوید که در پروفایل صحیحی قرار دارید.

۲. مطمئن شوید که فایلهای داده‌های شما جایی قرار دارند که زوترو به دنبال آن می‌گردد

برای دیدن دایرکتوری فعلی مربوط به داده‌ها، از پنجره‌ی تنظیمات زوترو، برگه‌ی
تنظیمات پیشرفته بر روی دکمه‌ی
“Show Data Directory”
کلیک کنید. اگر این محل این دایرکتوری، جایی نیست که شما انتظار آن را داشتید می‌توانید در همان پنجره‌ی تنظیمات پیشرفته، یک دایرکتوری دیگر را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به جای این کار، فایرفاکس یا نرم‌افزار مستقل زوترو را ببندید و همه‌ی فایلهایی که درون دایرکتوری داده‌ها وجود دارند
(zotero.sqlite و 'storage')
را به محل دیگری منتقل کرده و فایلهای خود را درون آن دایرکتوری قرار دهید. اگر نمی‌دانید داده‌های شما دقیقاً کجا هستند بهتر است بر روی هارد دیسک رایانه‌تان به دنبال نسخه‌های حجیم‌تر از
zotero.sqlite یا zotero.sqlite.bak
بگردید. همچنین درون دایرکتوری
'storage'
به دنبال فایلهای پی‌دی‌افی که اخیراً ذخیره شده‌اند یا سایر انواع فایلها بگردید.

ما پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که دلیل قانع کننده‌ای برای جابجایی دایرکتوری داده‌ها ندارید، محل آن را تغییر ندهید و اجازه دهید تا محل آن داخل پروفایل‌های فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو باشد.

هنگام تغییر دایرکتوری داده‌ها توجه کنید که زوترو داده‌ها را جابه‌جا یا کپی نمی‌کند و شما باید داده‌ها را به صورت دستی به دایرکتوری جدید منتقل کنید. همچنین هنگامی که می‌خواهید دایرکتوری جدیدی انتخاب کنید دقت کنید که محل دایرکتوری باید پوشه‌ی میزبان پوشه‌ی
'storage'
باشد و نه خود آن پوشه.

نکته‌ی پایانی آنکه: به یاد داشته باشید پیش از اعمال هر گونه تغییر بر روی فایلهای زوترو، فایرفاکس یا نسخه‌ی مستقل زوترو را ببندید.