Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

پشتیبانی از زبانها

پشتیبانی زوترو از یونی کد امکان وارد کردن، ذخیره سازی و ارجاع دهی قلمهای اطلاعاتی را به هر زبانی فراهم می کند. شما می توانید زبان نرم افزار زوترو و همچنین زبان ارجاعها و فهرست کتابشناسی تولید شده توسط نرم افزار را تغییر دهید. نسخه‌ای غیر رسمی از زوترو با قابلیت چند زبانی وجود دارد که قادر است داده‌های یک قلم اطلاعاتی را همزمان در بیش از یک زبان ذخیره کند.

تغییر دادن زبانها

نسخۀ فایرفاکس زوترو

به طور پیشفرض، رابط کاربری زوترو به همان زبانی نمایش داده می‌شود که فایرفاکس بر روی آن تنظیم شده است. مثلاً اگر نسخۀ فارسی فایرفاکس را نصب کرده باشید، رابط کاربری زوترو نیز به زبان فارسی برای شما نمایش داده می‌شود. اگر ترجمه‌ای برای زبان مورد نظر برای زوترو موجود نباشد، رابط کاربری به زبان انگلیسی آمریکایی نمایش داده می‌شود.

برای تغییر زبان رابط کاربری زوترو می‌توانید از افزونۀ سوئیچ سریع میان زبانها مخصوص فایرفاکس (پایین را ببینید) استفاده کرده یا روند زیر را طی کنید:

  • عبارت

about:config

را در نوار آدرس فایرفاکس تایپ کرده و اینتر کنید. پیام امنیتی نمایش داده شده نگران کننده نیست پس مسیر را ادامه دهید.

  • درون جعبۀ متنی بالای صفحه عبارت

“useragent”

را تایپ کنید. سپس بر روی تنظیمات

general.useragent.locale

دوبار کلیک کرده یا راست کلیک کرده و گزینۀ ویرایش را انتخاب کنید. حال می ‌توانید برچسب زبان دلخواه خود را وارد کنید (مثلاً

“en-US”

برای زبان انگلیسی آمریکایی است). برای مشاهدۀ کد همۀ زبانهای پشتیبانی شده اینجا را ببینید.

  • در جعبۀ متنی عبارت

“matchOS”

را وارد کنید. اگر تنظیمات

intl.locale.matchOS

بر روی

true

تنظیم شده باشد با دو بار کلیک آن را در حالت

false

قرار دهید. اگر این کار را انجام ندهید فایرفاکس به جای زبان مورد نظر شما همچنان از زبان پیشفرض سیستم عامل شما استفاده می‌کند.

  • فایرفاکس را یک بار ببندید و دوباره باز کنید.

تغییر مقدار

general.useragent.locale

زبان رابط کاربری فایرفاکس، افزونه‌های فایرفاکس و وبگاههایی را که محتوای خود را بسته به زبان فایرفاکس تنظیم می‌کنند تغییر می‌دهد.

سوئیچ سریع تغییر زبان

افزونۀ فایرفاکس [https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/quick-locale-switcher/|سوئیچ سریع تغییر زبان]] کار شما را برای تغییر مقدار

general.useragent.locale

آسان می‌کند. پس از نصب افزونه (و یک بار بستن و باز کردن فایرفاکس) به پنجرۀ تنظیمات این افزونه رفته و گزینۀ

“User Interface Language (general.useragent.locale preference)”

را فعال کنید. حال می‌توانید از منوی این افزونه زبان فایرفاکس را تغییر دهید (البته پس از هر بار تغییر این مقدار باید فایرفاکس را یکبار ببندید و باز کنید). اگر این افزونه کار نمی‌کند تنظیمات

intl.locale.matchOS

را بررسی کنید (بالا را ببینید).

نسخه مستقل زوترو

در نسخۀ مستقل زوترو زبان رابط کاربری به طور پیشفرض همان زبان پیشفرض سیستم عامل شماست. برای تغییر این زبان به انگلیسی به مسیر زیر بروید

Preferences→Advanced→Open about:config

و مقدار

intl.locale.matchOS

را به

false

تغییر دهید. سپس زوترو را ببندید و دوباره باز کنید.

ارجاعها و فهرستهای کتابشناسی

اگر می‌خواهید واسط کاربری زوترو یک زبان خاص داشته باشد اما زبان مورد استفاده برای ارجاعها و فهرست کتابشناسی تولید شده توسط زوترو متفاوت باشد گامهای زیر را انجام دهید:

  • در نوار آدرس فایرفاکس عبارت

about:config

را تایپ کرده و اینتر کنید. اخطار امنیتی را تأیید کرده و به گام بعد بروید. در نسخۀ مستقل زوترو می‌توانید از طریق پنجرۀ تنظیمات، برگۀ پیشرفته گزینۀ

about:config

را بیابید.

  • در جعبۀ متنی بالای صفحه عبارت

“biblio” را وارد کنید. سپس بر روی

extensions.zotero.export.bibliographyLocale

دوبار کلیک کنید (یا راست کلیک کرده و گزینۀ ویرایش را انتخاب کنید). حال برچسب زبان دلخواه خود را وارد کنید (مثلاً

“en-US”

برای زبان انگلیسی آمریکایی است). برای مشاهدۀ کد همۀ زبانهای پشتیبانی شده اینجا را ببینید.

  • فایرفاکس را یکبار بسته و دوباره باز کنید.

همکاری در ترجمه‌ها

شما می‌توانید اشتباهات رخ داده در ترجمه‌های زوترو را در تالارهای گفتگوی زوترو گزارش دهید. اگر مایلید بیشتر کمک کنید (مثلاً یک زبان ترجمه نشده را به زوترو بیافزایید) لطفاً راهنمای توسعه دهندگان برای محلی سازی ببینید.

زوتروی چند زبانه

زوتروی چند زبانه نسخه‌ای آزمایشی از زوترو است که در آن می‌توانید ترجمه‌ها و همچنین ترجمه‌های تحت اللفظی از نامها، عناوین و بقیه فیلدها را ذخیره کرده و ارجاعها و فهرستهای کتابشناسی را با همان زبانها تولید کنید. (مثلاً

“Soseki, Wagahai ha neko de aru [I am a cat] (1905-06)”).

زوتروی چند زبانه توسط یکی از کاربران زوترو به نام فرانک بنت توسعه داده شده است. اگر می‌خواهید زوتروی چند زبانه را امتحان کنید سری به وبگاه این پروژه و وبلاگ زوترو بزنید.