Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

مروری بر ویژگی‌های زوترو

برای دیدن نسخۀ فارسی این ویدئو اینجا را کلیک کنید پیوند کمکی

مقدمات

زوترو چیست؟

پیش از آنکه بدانید زوترو چه کارهایی می‌تواند انجام دهد، باید بدانید زوترو چیست. زوترو در اصل یک افزونۀ مرورگر فایرفاکس است که در قاب خود داخل مرورگر کار می‌کند و مستقل از صفحات وب است.چگونه می‌توانم نصبش کنم؟

زوترو را می‌توان با مراجعه به
zotero.org
کلیک بر روی دکمۀ بارگذاری و انتخاب نسخۀ دلخواه نصب نمود.

چگونه می‌توانم زوترو را باز کنم؟

برای باز کردن کتابخانۀ زوترو بر روی نشانۀ زوترو که در گوشۀ پایین سمت راست پنجرۀ مرورگرتان قرار دارد کلیک کنید. این کار یک قاب را برای شما باز می‌کند که در آن می‌توانید همۀ مراجع، داده‌های گردآوری شده و یادداشت‌های خود را ببینید. شما می‌توانید به دو روش پنجرۀ زوترو را ببندید. روش اول کلیک بر روی نشانۀ × که در گوشۀ بالای سمت راست صفحۀ زوترو قرار دارد است و روش دوم کلیک بر روی نشانۀ زوترو می‌باشد. توجه کنید که برای ذخیرۀ سریع چیزهایی که می‌خواهید به مجموعۀ تحقیقتان بیافزایید نیازی به باز بودن پنجرۀ زوترو نیست.

زوترو چه کاری انجام می‌دهد؟

زوترو در نازلترین نگاه، یک نرم‌افزار مدیریت مراجع است. زوترو به نحوی طراحی شده است که بتواند مراجع کتاب‌شناسی مانند کتاب‌ها و مقالات را ذخیره، مدیریت و ارجاع‌دهی کند.

چه نوع اقلامی در زوترو وجود دارد؟

هر فایل بسته به نوع آن حاوی ابرداده‌های متنوعی است. اقلام می‌توانند هر چیزی از جمله کتاب، مقاله، سند، صفحۀ وب، عکس، فیلم، صدا، صورت حساب، مورد، صورت وضعیت و یا چیزهای دیگر باشند.

چه کارهایی با اقلام می‌توانم انجام دهم؟

اقلام در ستون میانی نرم‌افزار زوترو نمایش داده می‌شوند. ابرداده‌های هر کدام از اقلام در ستون سمت راست نشان داده می‌شوند. این ابرداده‌ها شامل عنوان، تهیه‌کنندگان، ناشر، تاریخ‌های مهم و هر اطلاعات مهم دیگری که برای ارجاع‌دهی لازمند می‌باشند.

سازمان‌دهی

مجموعه‌ها

ردیف سمت چپ «کتابخانۀ من» را در بر دارد که حاوی تمامی اقلام است. کلیک بر روی دکمۀ بالای ستون سمت چپ، یک مجموعهی جدید را ایجاد می‌کند که در واقع پوشه‌ای است که می‌توان اقلام مربوط به یک پروژه یا موضوع مشخص را در آن قرار داد. مجموعه‌ها می‌توانند حاوی زیرمجموعه‌هایی نیز باشند. هر کدام از اقلام می‌توانند همزمان عضو مجموعه باشند.