Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

استفاده از گروهها راه حلی کارآمد و قوی برای به اشتراگ گذاری مجموعه‌های اطلاعاتی در یک کلاس، همکاری تنگاتنگ با همکاران در یک پروژه، پیگیری مباحث مهم دربارۀ موضوع مورد علاقۀ شما در مقیاس وسیعتر، و بررسی این که در حال حاضر سایرین در موسسه یا دانشکدۀ شما بر روی چه موضوعاتی کار می‌کنند است. هیچ گونه محدودیتی از نظر تعداد اعضا برای گروهها وجود ندارد. در صورتی که به فضای زیادی برای ذخیره کردن اطلاعات چه برای استفادۀ شخصی و چه برای استفادۀ گروهی نیاز دارید می‌توانید از امکانات
full storage
در وبگاه زوترو استفاده کنید.

ایجاد گروه

برای ایجاد گروه در زوترو دو راه وجود داد.

 1. می‌توانید بر روی آیکون گروه جدید که کنار آیکون مجموعۀ جدید، سمت چپ پنجرۀ زوترو قرار دارد کلیک کنید.

 1. همچنین می‌توانید از دکمۀ افزودن گروه جدید در صفحۀ بازنشانی گروه‌ها استفاده کنید.

انواع گروه‌ها

گروه‌های خصوصی

 • گروه‌های خصوصی بستری مناسب برای همکاری اعضای یک گروه، بدون دسترسی عمومی برخط است.
 • تنها اعضای گروه و کاربرانی که به گروه دعوت شده‌اند می‌توانند صفحۀ گروه را ببینند.
 • گروه‌های خصوصی از دید ابزارهای جستجوی گروهها پنهان هستند. همچنین این گروه‌ها در پروفایل عمومی اعضا نمایش داده نمی‌شوند و در نتایج جستجوی موتورهای جستجو نمایش داده نمی‌شوند.

گروه‌های عمومی بسته

 • گروه‌های عمومی بسته مناسب ایجاد گروه‌هایی با اعضای خاص و نمایش عمومی محتویات هستند. این نوع گروه امکان عرضه کردن عمومی منابع و کارهای گروه را فراهم می‌کند ضمن اینکه می‌توان عضویت در گروه را تحت شرایط کنترل شده در اختیار داشت.
 • همگان می‌توانند صفحه‌ی گروه را مشاهده کنند اما عضویت در گروه مستلزم داشتن دعوت‌نامه یا درخواست کردن آن است.
 • اگر گروه دارای کتابخانه باشد مدیران می‌توانند تعیین کنند که کدام بخشهای کتابخانه به افراد غیر عضو نشان داده شود یا از دید آنها پنهان گردد.

گروه‌های عمومی باز

 • گروه‌های عمومی باز مناسب بحث‌ها و کارهای مشترک در مقیاس وسیع می‌باشند.
 • صفحه‌ی گروه برای همگان قابل مشاهده است و هر کس می‌تواند در هر زمان به عضویت گروه در آید.
 • اگر گروه دارای کتابخانه باشد، مدیران گروه می‌توانند تعیین کنند کدامیک از بخش‌های کتابخانه از دید غیر اعضا پنهان و کدامیک قابل مشاهده برای همگان باشد.
 • در گروه‌های عمومی باز امکان به‌اشتراک‌گذاری فایل وجود ندارد.

تنظیمات گروه

تنظیمات عضویت

سه نوع نقش برای کاربران در گروه‌ها وجود دارد: اعضای عادی، مدیران و صاحبان گروه. مدیران می‌توانند کارهایی مانند تغییر وضعیت گروه از نظر خصوصی یا عمومی بودن، تغییر نقشهای اعضا و تغییر تنظیمات کتابخانه‌ی گروه را انجام دهند. صاحبان گروه می‌توانند همه‌ی کارهایی را که مدیران توانایی انجام آن را دارند انجام دهند و علاوه بر آن می‌توانند گروه را حذف کرده یا مالکیت آن را به شخص دیگری واگذار کنند.

تنظیمات کتابخانه

مشاهده‌ی کتابخانه (چه کسی می‌تواند اقلام کتابخانه‌ی این گروه را ببیند؟):

 • هر شخصی در شبکه‌ی اینترنت
 • تنها اعضای گروه
 • تنها مدیران گروه


ویرایش کتابخانه (چه کسی اجازه دارد اقلامی را به کتابخانه‌ی گروه افزوده، اقلام را ویرایش یا حذف کند؟):

 • هر کدام از اعضای گروه
 • تنها مدیران گروه

ارتباط با گروه‌ها به وسیله‌ی نرم افزار زوترو

اگر به‌هنگام‌سازی داده را فعال کرده باشید و عضو گروهی باشید که دارای یک کتابخانه‌ی فعال باشد، در ستون سمت چپ پنجره‌ی زوترو کتابخانه‌ی گروه را خواهید دید. در صورتی که تنظیمات گروه مورد نظر به شما اجازه دهد می‌توانید اقلامی را از کتابخانه‌ی خود به کتابخانه‌ی گروه بیافزایید. این اقلام توسط سایر اعضا قابل ویرایش خواهد بود. برای ایجاد یک زیرمجموعه، بر روی کتابخانه‌ی گروه راست کلیک کرده و گزینه‌ی
New Subcollection
را انتخاب کنید. توجه کنید که کتابخانه‌های گروهها کاملاً از کتابخانه‌ی شخصی شما جداست. هر قلمی که از کتابخانه‌ی شما به کتابخانه‌ی گروه و یا برعکس کشیده شده و رها شود
Drag and Drop
یک نسخه‌ی جداگانه خواهد بود. بنابراین هر گونه تغییر در تنظیمات یک قلم تنها بر روی همان قلم اعمال شده و تا زمانی که آن قلم را به کتابخانه‌ی دوم انتقال ندهید در کتابخانه‌ی دوم تغییری اعمال نمی‌شود.

در اینجا می‌توانید تصویری از تعدادی گروه به همراه زیرمجموعه‌هایشان مشاهده کنید.

ارتباط با گروه‌ها به وسیله‌ی وبگاه زوترو

هر گروه دارای صفحه‌ی وب ویژه است. برای گروه‌های عمومی، این صفحه مانند یک پرتال عمومی برای کارهای مشترک اعضای گروه است. برای گروههای خصوصی این صفحه امکان ارتباط اعضا را با مجموعه‌های اطلاعاتی گروه از هر مکان فراهم می‌کند.