Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

ساختن کتاب‌شناسی

انضمام به واژه پرداز

اگر از مایکروسافت ورد یا اپن آفیس / لیبره آفیس استفاده می‌کنید با استفاده از افزونه‌های واژه‌پرداز زوترو می‌توانید مستقیماً کار مرجع‌دهی و افزودن کتاب‌نامه را در اسناد خود انجام دهید.

نسخه‌برداری سریع

اگر می‌خواهید خیلی سریع یک مرجع را به یک مقاله، رایانامه یا نوشتۀ یک وبلاگ بیافزایید، ساده‌ترین و سریع‌ترین راه استفاده از ویژگی “کشیدن و رها کردن” زوترو است که منجر به کپی قلم مورد نظر شما می‌شود. برای این کار قلم مورد نظر خود را از ستون میانی انتخاب کرده و آن را داخل متن مورد نظر خود بکشید. با این کار زوترو اطلاعات کتاب‌شناسی آن قلم را به طور خودکار به صورت قالب پیش‌فرض شما در می‌آورد. برای کپی کردن نقل قول به جای ارجاع، کلید “شیفت” صفحه کلید را هنگام انتخاب قلم مورد نظر خود فشار دهید و نگه دارید.

برای تغییر تنظیمات مربوط به نسخه‌برداری سریع بر روی شمایل چرخ‌دنده کلیک کرده و گزینۀ
را انتخاب کنید Preferences.
سپس برگۀ صدور را انتخاب کنید. از طریق این برگه می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • تعیین فرمت پیش‌فرض صدور
  • تعیین تنظیمات صدور ویژه برای سایتهای خاص
  • HTML انتخاب اینکه زوترو هنگام کپی کردن اطلاعات

را نیز کپی کند یا نه

شما همچنین می‌توانید از کلیدهای میانبر صفحه‌کلید برای کپی کردن مرجع‌ها و کتاب‌نامه‌ها داخل کلیپ‌برد و چسباندن آنها در اسناد خود استفاده کنید. برای دیدن تنظیمات کلیدهای میانبر، برگۀ کلیدهای میانبر را از پنجرۀ تنظیمات ببینید.

ایجاد کتاب‌شناسی با کلیک راست

برای ایجاد کتاب‌شناسی در زوترو، یک یا چند مرجع را انتخاب کرده و سپس راست کلیک (در سیستم عامل مک کنترل کلیک) کرده و گزینۀ
را انتخاب کنید “Create Bibliography from Selected Item(s).”
سپس یک قالب مرجع دهی را انتخاب کرده و در نهایت یکی از چهار گزینۀ زیر را برای تولید فهرست مراجع خود انتخاب کنید

  • Save as RTF فهرست کتاب‌شناسی شما را به صورت یک فایل متنی غنی ذخیره می‌کند
  • Save as HTML فهرست کتاب‌شناسی شما را به صورت یک فایل قابل مشاهده در مرورگرهای وب ذخیره می‌کند. این قالب ذخیره‌سازی علاوه بر این ابرداده‌هایی را در فایل خروجی قرار می‌دهد که باعث می‌شود تا سایر کاربران زوترو بتوانند هنگام مشاهدۀ مستندات شما اطلاعات کتاب‌شناسی آن را ذخیره کنند.
  • Save to Clipboard با این گزینه فهرست کتاب‌شناسی شما در کلیپ‌برد ذخیره می‌شود و شما می‌توانید آن را در هر فیلد متنی بچسبانید
  • Print این گزینه فهرست مراجع شما را مستقیماً برای چاپ به یک چاپگر می‌فرستد

RTF Scan

RTF Scan با استفاده از
می‌توانید یک متن ساده را بنویسید و با استفاده از زوترو، مرجع‌ها و فهرست کتاب‌شناسی خود را به شکل قالب مورد نظر خود در آورید.