Translations of this page:

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

Jak nainstalovat Zotero

Zotero je rozšířením pro Firefox a instaluje se obvyklým způsobem: otevřete si domovskou stránku Zotera ve Firefoxu a klikněte na červené tlačítko s verzí Zotera kterou si přejete nainstalovat. Pak klikněte na tlačítko “Instalovat nyní” v okně Instalace doplňku. (Tlačítko může být po krátkou dobu během stahování Zotera neaktivní). Restartujte Firefox jakmile instalace skončí. V pravém dolním rohu prohlížeče by se mělo objevit logo “zotero”.

Upgrade

Při základním nastavení Firefox automaticky průběžně kontroluje, jestli nejsou k dispozici nové verze doplňků (včetně Zotera). Uživatelé mohou aktualizovat doplňky i ručně ve “Správci doplňků”, který se otevírá ze menu “Nástroje”. Aktualizace se vyhledají po kliknutí na tlačítko “Vyhledat aktualizace” v tabulce “Správce doplňků”. Upozorňujeme, že uživatelé Zotera verze 1.0.x nemohou takto automaticky přejít na verzi Zotero 2.0 Beta. Další informace o přechodu z verze Zotero 1.0.x na verzi Zotero 2.0 Beta naleznete na stránce Zotero 2.0 Beta (anglicky).

Jak řešit problémy při instalaci

Během instalce můžete narazit na některý z následujících problémů:

  • Pokud se pokoušíte nainstalovat Zotero na váš počítač poprvé, může se vám zobrazit následující hláška: “Aplikace Firefox zabránila této stránce (www.zotero.org) v zobrazení dotazu na instalaci softwaru do vašeho počítače.” Pokud se vám taková hláška zobrazí, bude její součástí i tlačítko “Povolit”. Klikněte na toto tlačítko a poté klikněte na “Instalovat” v okně, které se následně zobrazí.
  • Po instalaci se v prohížeči nezobrazilo logo “zotero”. Možná řešení tohoto problému naleznete tady (anglicky).
  • Vzácně může dojít k situaci, kdy se zobrazí nějaká chybová hláška. Nejčastější z nich je “-228 error”, která značí problém se stahováním Zotera. Může být způsobena řadou příčin - od bezpečnostního softwaru běžíciho na vašem počítači až po další technické příčiny (anglicky)

Pokud neustále narážíte na problémy při instalaci, můžete zkusit následující alternativní způsoby jak Zotero nainstalovat:

  1. Stáhněte Zotero z jeho domovské stránky kliknutím pravým tlačítkem na myši červené tlačítko “stáhnout” na webové stránce. Vyberte možnost “Uložit” a uložte soubor rozšíření Zotero (jeho jméno končí příponou “.xpi” — dávejte pozor abyste omylem neuložili pouze obrázek červeného tlačítka “stáhnout”) na svůj počítač. Pak přetáhněte uložený soubor na otevřené okno Firefoxu a instalace by měla začít.
  2. Nepreferovaná alternativoá (možná pouze pro Zotero 1.0.x): Zkuste nainstalovat Zotero z Doplňky Firefoxu místo ze zotero.org. Nevýhodou tohoto postupu je, že budete dostávat upozornění na nové verze daleko později než uživatelé, kteří Zotero nainstalují z www.zotero.org (Každá nová verze Zotera musí být předána Mozille ke zkontrolování a proto nějakou dobu trvá, než se pak objeví na jejich stránkách.)
cs/installation.txt · Last modified: 2017/11/12 19:53 (external edit)