Table of Contents

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

Jak nainstalovat Zotero

Zotero je rozšířením pro Firefox a instaluje se obvyklým způsobem: otevřete si domovskou stránku Zotera ve Firefoxu a klikněte na červené tlačítko s verzí Zotera kterou si přejete nainstalovat. Pak klikněte na tlačítko “Instalovat nyní” v okně Instalace doplňku. (Tlačítko může být po krátkou dobu během stahování Zotera neaktivní). Restartujte Firefox jakmile instalace skončí. V pravém dolním rohu prohlížeče by se mělo objevit logo “zotero”.

Upgrade

Při základním nastavení Firefox automaticky průběžně kontroluje, jestli nejsou k dispozici nové verze doplňků (včetně Zotera). Uživatelé mohou aktualizovat doplňky i ručně ve “Správci doplňků”, který se otevírá ze menu “Nástroje”. Aktualizace se vyhledají po kliknutí na tlačítko “Vyhledat aktualizace” v tabulce “Správce doplňků”. Upozorňujeme, že uživatelé Zotera verze 1.0.x nemohou takto automaticky přejít na verzi Zotero 2.0 Beta. Další informace o přechodu z verze Zotero 1.0.x na verzi Zotero 2.0 Beta naleznete na stránce Zotero 2.0 Beta (anglicky).

Jak řešit problémy při instalaci

Během instalce můžete narazit na některý z následujících problémů:

Pokud neustále narážíte na problémy při instalaci, můžete zkusit následující alternativní způsoby jak Zotero nainstalovat:

  1. Stáhněte Zotero z jeho domovské stránky kliknutím pravým tlačítkem na myši červené tlačítko “stáhnout” na webové stránce. Vyberte možnost “Uložit” a uložte soubor rozšíření Zotero (jeho jméno končí příponou “.xpi” — dávejte pozor abyste omylem neuložili pouze obrázek červeného tlačítka “stáhnout”) na svůj počítač. Pak přetáhněte uložený soubor na otevřené okno Firefoxu a instalace by měla začít.
  2. Nepreferovaná alternativoá (možná pouze pro Zotero 1.0.x): Zkuste nainstalovat Zotero z Doplňky Firefoxu místo ze zotero.org. Nevýhodou tohoto postupu je, že budete dostávat upozornění na nové verze daleko později než uživatelé, kteří Zotero nainstalují z www.zotero.org (Každá nová verze Zotera musí být předána Mozille ke zkontrolování a proto nějakou dobu trvá, než se pak objeví na jejich stránkách.)