Table of Contents

We’re in the process of updating the documentation for Zotero 5.0. Some documentation may be outdated in the meantime. Thanks for your understanding.

Citování

Integrace do textových procesorů

Používáte Microsoft Word nebo LibreOffice/OpenOffice? Zotero's word processor integration Vám umožní vkládat citace a bibliografické citace přímo ve vašem dokumentu.

Rychlé kopírování

Pokud chcete pouze rychle vložit bibliografickou citaci (přehled literatury) do článku, emailu nebo příspěvku, je nejsnazší cestou využití funkce “táhni a pusť” (drag-and-drop). Stačí pouze ve středním sloupci vybrat požadované záznamy a přetáhnout je myší do vašeho textu. Zotero automaticky vytvoří a naformátuje biblografickou citaci. Pro kopírování pouze citace stiskněnte tlačítko Shift při zahájení “táhni a puusť”.

Pro nastavení Ryhlého kopírování klikněnte na tlačítko Akce (ikona ozubeného kolečka) a vyberte Nastavení… V okně Nastavení aplikace Zotero vyberte panel Export. V tomto panelu můžete nastavit:

Můžete také použít kláveskové zkratky pro kopírování citací a bibliografických citací do schránky a následně do dokumentu. Viz záložka Klávesové zkratky v panelu Pokročilé.

Kliknutí pravým tlačítkem pro vytvoření Citace/Bibliografické citace

K vytvoření bibliografické citace či citace v Zotero zvýrazněte jeden či více záznamů a potom klikněte pravým tlačítkem (nebo control-klik na Macích) a vyberte “Vytvořit bibliografii z vybrané položky…”. Potom vyberte požadovaný citační styl vaší citace/bibliografické citace a zvolte režim Citace/Poznámky nebo Bibliografie. Nakonec zvolte jednu ze čtyř výstupních metod vaší citace/bibliografické citace:

RTF Scan

Funkce Skenování RTF umožňuje psát prostý text a nechat Zotero doplnit citace a bibliografické citace ve stylu, který si zvolíte.